شبکه نمایش خانگی، صنعتی رو به پیشرفت

این روزها شاهد تولید سریال های زیادی در پخش نمایش خانگی هستیم که اکثر آنها نیز مورد استقبال مخاطب قرار گرفته است. در حال حاضر حدود ۴ سریال پرمخاطب و جنجالی در شبکه نمایش خانگی در حال پخش است.

می توان گفت، فرهنگ و علاقه به تماشای سریال ها در شبکه نمایش خانگی با تولید و پخش سریال قهوه تلخ مهران مدیری آغاز شد. پس از آن ساخت سریال پر مغز و تماشایی “شهرزاد” به کارگردانی حسن فتحی و با بازی بازیگران به نامی چون علی نصیریان، شهاب حسینی، ترانه علیدوستی، مهدی سلطانی و مصطفی زمانی موج جدیدی از پیگیری و تماشای سریال های نمایش خانگی را به راه انداخت.

شهرزاد

به گونه ای که مخاطبان هر شنبه بی صبرانه منتظر آمدن قسمتی جدید از این سریال بودند و شاید بتوان گفت، حضور بازیگران سرشناس در آن و استقبال بی نظیر مخاطبان نقطه عطفی در افزایش محبوبیت سریال های نمایش خانگی در میان مردم و به دنبال آن حضور بیشتر سایر بازیگران مطرح در این سریال ها بوده است.

اما چه چیزی باعث شده تا تمایل به ساخت، بازی و تماشای اینگونه سریال ها در سال های اخیر افزایش یابد؟ یکی از دلایل این امر می تواند علاقه و تمایل بیشتر این روزهای مردم به استفاده از اینترنت و پخش آنلاین باشد.

از آنجایی که امروزه بسیاری از سریال های نمایش خانگی در روز معین از هفته در سایت های پخش آنلاین فیلم و سریال قرار می گیرند، باعث شده تا مخاطبان به راحتی و در هر زمانی که می خواهند سریال مورد علاقه خود را دانلود کرده و به تماشای آن بنشینند و دیگر نیازی نیست تا مانند سریال های در حال پخش در تلویزیون، منتظر زمان پخش آن باشند.

بدون شک یکی دیگر از دلایل افزایش تولید سریال ها در شبکه نمایش خانگی، عدم تمایل همکاری بسیاری از کارگردانان با تلویزیون ملی در سال های اخیر بوده است. اگر نگاهی به کارنامه و برنامه های تلویزیونی ساخته شده بیندازیم، میبینیم که بسیاری از کارگردانانی که در گذشته همکاری زیادی با تلویزیون داشته اند، در سال اخیر یا بسیار کم کار تر شده یا دیگر همکاری با تلویزیون ندارند.

خود این موضوع جای بحث بسیاری دارد که چرا اخیرا کارگردان ها تمایل کمتری دارند تا سریال هایی را برای پخش در تلویزیون بسازند. شاید بتوان گفت یکی از مهمترین دلایل آن، محدودیت ها و ممیزی های کمتری است که برای سریال های شبکه خانگی در نظر گرفته می شود.

به این ترتیب دست کارگردان و نویسنده برای انتخاب بازیگر و شخصیت های داستان بازتر است. گاها در برخی از سریال های نمایش خانگی شاهد پرداختن به موضوعاتی هستیم که هرگز نمیتوان در سریال های پخش شده در تلویزیون به آن اشاره کرد.

از همین جهت و بنا به دلایل مشابه می توان گفت که بازیگران نیز امروزه بیشتر ترجیح می دهند در سریال هایی که در شبکه نمایش خانگی پخش می شود، نقش آفرینی کنند. چرا که بسیاری از آن ها معتقدند، شخصیت ها و تنوع نقش در این سریال ها بیشتر بوده و به این ترتیب بهتر می توانند توانایی های خود را در قالب نقش های گوناگون به نمایش بگذارند.

از طرفی یکی دیگر از دلایلی که باعث شده بسیاری از بازیگران و کارگردانان تمایل به بازی و ساخت اینگونه سریال ها داشته باشند، مسائل اقتصادی است. در مصاحبه هنرمندان زیادی این موضوع مطرح شده است که پرداخت های صدا و سیما به بازیگران و عوامل سریال های تلویزیونی به موقع و کافی نیست.

در حالی که با توجه به حمایت مالی بسیار بالا از سریال های نمایش خانگی و عدم محدودیت در پخش آگهی های تبلیغاتی، بازیگران می توانند دستمزدهای چندین برابر نسبت به تلویزیون و گاها سینما را داشته باشند. پس جای تعجب نیست که در سال های اخیر بسیاری از بازیگران مطرح سینما نیز به بازی در این سریال ها روی آورده اند.

علاوه براین، به دلیل استقبال زیاد مردم و مخاطبان از اینگونه سریال ها و نقش آفرینی بازیگران به نام و مطرح در آن، بسیاری از بازیگران تازه کار و درجه دو نیز بازی در چنین سریال هایی را فرصتی برای کسب تجربه و بهتر و بیشتر دیده شدن می دانند.

از طرفی بسیاری از بازیگران معتقدند که پخش مکرر سریال ها در تلویزیون باعث تکراری شدن و خسته شدن مخاطب از آن ها می شود. در حالی که پخش هفتگی و کمتر سریال ها در شبکه نمایش خانگی جذابیت بیشتری برای آن ها به همراه دارد.

به طور کلی باید گفت که صنعت فیلم و سریال در کشور رو به تغییر بوده و روز به روز نه تنها بر مخاطبان شبکه نمایش خانگی افزوده می شود، بلکه تعداد بازیگران مطرحی که ترغیب به بازی در این سریال ها می شوند نیز افزایش پیدا می کند. حال باید دید که این امر تا چه حد می تواند تاثیر مثبت یا منفی در صنعت سینما و تلویزیون داشته باشد.