سعید روستایی کارگردان جوان و با استعداد سینمای ایران متولد ۲۳/۵/۱۳۶۸ در تهران است. او از معدود کارگردانانی است که نه تنها توانست در سن بسیار کم یعنی ۲۴ سالگی اولین فیلم بلند خود را بسازد، بلکه توانست با آن به جشنواره فیلم فجر راه یابد و جوایز بسیاری را از آن خود کند.

سعید روستایی لیسانس خود را در رشته کارگردانی از دانشگاه سوره دریافت کرده است و اولین کار سینمایی بلند او فیلم “ابد و یک روز” بود که توانست نظر منتقدین بسیاری را به خود جلب کند. بسیاری معتقد هستند که سعید روستایی ره صد ساله یک شبه رفته و پس از ساخت این فیلم به موفقیت دست یافته است.

اما باید گفت که سعید روستایی پیش از ساخت ” ابد و یک روز” نیز در زمینه ساخت فیلم های کوتاه بسیار موفق بوده و توانست جوایزی را برای فیلم های کوتاه خود مانند”خیابان خیلی خلوت”، “مراسم یا از طرف آن ها” و “شنبه” از جشنواره های گوناگون دریافت کند.

شکل گیری ابد و یک روز

یکی از دغدغه های اجتماعی و همیشگی سعید روستایی موضوع اعتیاد در جامعه بوده است. او که در حوالی میدان جمهوری بزرگ شده شاهد اتفاقاتی تلخ و ناخوشایند که ریشه در اعتیاد دارد، بوده و این امر از همان دوران نوجوانی به یکی از دغدغه های این کارگردان جوان تبدیل شد، تا اینکه در نهایت توانست تمام ایده ها و دغدغه های خود را در قالب اولین فیلم بلند خود یعنی “ابد و یک روز” به نمایش درآورد.

سعید روستایی برای ساخت این فیلم ایده های گوناگونی داشت که در نهایت توانست در مدت ۴ ماه فیلمنامه آن را بنویسد. هر چند ابد و یک روز اولین ساخته بلند سعید روستایی محسوب می شد اما او توانست از بازیگزان به نام و مطرحی در فیلم خود بهره ببرد.

بی شک نوید محمدزاده، پیمان معادی، پریناز ایزدیار، ریما رامین فر و سایر بازیگران این مجموعه با بازی بی نظیر خود توانستند، آن چیزی را که مد نظر کارگردان بود به بهترین شکل ممکن به نمایش بگذارند و این ترکیب بی نظیر توانست جایزه بهترین کارگردان، بهترین فیلمنامه، بهترین بازیگر نقش اول زن، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را از سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر برای آن ها به همراه داشته باشد.

شکل گیری ابد و یک روز

روند رو به جلو در ساخت فیلم

سعید روستایی به جز ابد و یک روز دو فیلم بلند دیگر با نام های “سد معبر” و ” متری شیش و نیم” را نیز در کارنامه هنری خود دارد. فیلم هایی که همچنان به موضوعات اجتماعی از قبیل مشکلات قشر پایین جامعه و اعتیاد پرداخته است.

سعید روستایی با این دو فیلم خود نیز توانست باز هم به موفقیت دست یابد. فیلم متری شیش و نیم که دومین همکاری سعید روستایی با پریناز ایزدیار، پیمان معادی و نوید محمدزاده بود، توانست در رکوردی عجیب به فروش ۶/۲۷ میلیارد تومانی در سینما دست یابد. به این ترتیب این فیلم به پرفروش ترین فیلم سینمایی غیر کمدی و دومین فیلم پرفروش در تاریخ سینمای ایران تبدیل شد.

روند رو به جلو در ساخت فیلم

حاشیه

صحبت هایی از سعید روستایی در خصوص دستیار کارگردانی پخش شد که انتقاد های زیادی را نیز برای او از سوی جامعه کارگردانان و دستیاران به همراه داشت. چرا که او در سخنانی به شهرام مکری بیان کرده بود که “زمانی شما گفته بودید که دستیاری نکرده اید و این برای من الگو شد و به همین دلیل من دستیار نشدم، چون دستیار تفکر ندارد “.  

این سخنان انتقادهایی را از جانب برخی از کارگردانان و دستیاران کارگردان به همراه داشت. هر چند که سعید روستایی در جایی دیگر بیان کرد که از صحبت های خود پشیمان است و عذرخواهی کرد.

اما باید گفت که سعید روستایی بی شک و به زودی به یکی از بهترین و بزرگترین کارگردانان ایرانی تبدیل خواهد شد که نه تنها در سینمای ایران، بلکه در سینمای جهان نیز حرف های زیادی برای گفتن خواهد داشت. همانطور که تاکنون نیز با توجه به سن کم خود توانسته به موفقیت های بسیاری دست یابد.

حاشیه