کمدی های ۹۹، کمدی های فوق العاده در سینمای ایران

اگر این کرونای خطرناک بگذارد، امسال کمدی‌های فوق العاده واقعا متفاوتی در راه است، در این مطلب مروری بر کمدی‌های پیش روی سینمای ایران خواهیم داشت.

شگفتی در همبازی شدن رامبد جوان و امین حیایی با پیمان قاسمخانی و امیر جعفری تا ترکیب سروش صحت، پژمان جمشیدی و نازنین بیاتی است.

از آخرین روز‌های اسفند گذشته تا هم اکنون، خبرهای گوناگونی در مورد چند فیلم کمدی جدید و بازیگران آن‌ها به گوشمان رسیده است، که نوید نمایش آثار کمدی متفاوتی را در سال جدید می‌دهد. مسئاه قابل توجه ترکیب گروه بازیگران این آثار، در مقایسه با کمدی‌هایی با زوج‌های کمدی تکراری که معمولا روی پرده سینما می‌بینیم، متفاوت است؛ از این رو منتظر هستیم امسال فیلم‌های کمدی متفاوت‌تری روی پرده سینماها ببینیم.

چپ، راست

«چپ، راست» فیلم کمدی به کارگردانی حامد محمدی، در اواخر سال ۹۸ جلوی دوربین رفت و سپس بعد از وقفه به علت بیماری جهانی کرونا، فیلم‌برداری این فیلم سینمایی شروع و به اتمام رسید. این کارگردان پیش از این دو فیلم کمدی «اکسیدان» و «چهار انگشت» را ساخته است و در این دو فیلم از زوج کمدی امیر جعفری و جواد عزتی استفاده کرده است. حامد محمدی در سومین فیلم سینمایی کمدی خود، از بازیگران مانند رامبد جوان، پیمان قاسمخانی و سارا بهرامی استفاده کرده است.

همچنین پیمان قاسمخانی به عنوان فیلم‌نامه‌نویس در این فیلم همکاری دارد. سارا بهرامی نیز در کارنامه کمدی خود «ایتالیا ایتالیا» و «هزارپا» را تجربه کرده است و برای بازی در فیلم «دارکوب» سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول زن را دریافت کرده است. سارا بهرامی در آثار کمدی خود با بازیگران محبو و سرشناسی همچون رضا عطاران، جواد عزتی و حامد کمیلی همبازی شده بود، بنابراین حضور او در کنار رامبد جوان و پیمان قاسمخانی ترکیب جدیدی در سینمای کمدی ساخته است.

کمدی های 99
کمدی های ۹۹

 

رقصنده

بهمن گودرزی که فیلم های موفقی همچون «شیش و بش»، «ثبت با سند برابر است» و «ما خیلی باحالیم» از او دیده ایم ، باز هم به سراغ ساخت فیلم کمدی رفته است. ترکیب متفاوت بازیگران «رقصنده»، بیننده را برای مشاهده نتیجه کار کنجکاو می کند. امین حیایی، امیر جعفری و ریحانه پارسا بازیگران این فیلم هستند. بهمن گودرزی در آثار کمدی‌ خود از بازیگرانی مانند مجید صالحی، مهران غفوریان، محمدرضا گلزار و امین حیایی استفاده کرده، اما بیشترین همکاری را با حیایی داشته و «رقصنده» چهارمین فیلم این کارگردان است که امین حیایی در آن بازی می‌کند.

امین حیایی تجربیات بسیاری در سینمای کمدی دارد و با بازیگرانی مانند محمدرضا شریفی‌نیا، محمدرضا گلزار و رضا عطاران همبازی بوده است. امیر جعفری نیز مانند او در فیلم‌های کمدی زیادی بازی کرده و معمولا حضور موفقی در این آثار داشته است. نکته قابل توجه این است که امیر جعفری و امین حیایی در این فیلم برای اولین‌بار با یکدیگر همبازی می‌شوند و زوج کمدی تازه‌ای هستند. ریحانه پارسا نیز پس از «خوب، بد، جلف ۲» بار دیگر در فیلم کمدی بازی می‌کند.

کمدی های 99
کمدی های ۹۹

شیشلیک

فیلم «شیشلیک» از چند جهت اثر متفاوتی به حساب می‌آید. کارگردان این فیلم، محمدحسین مهدویان، اولین تجربه کمدی خود را به سینمای ایران می آورد. همچنین جواد عزتی و هادی حجازی‌فر، دو بازیگری به ترتیب در سه و چهار فیلم مهدویان بازی کرده‌اند، اما مهدویان قصد دارد در اولین فیلم کمدی خود از بازیگرانی مانند رضا عطاران، پژمان جمشیدی، جمشید هاشم‌پور و ژاله صامتی که تا به حال با آن‌ها همکاری نکرده، استفاده کند.

از آنجایی که در کمدی‌های متعدد ایفای نقش کرده است، با بازیگران مختلفی همبازی بوده است، اما در فیلم شیشلیک برای اولین بار با پژمان جمشیدی همبازی می‌شود. جمشید هاشم‌پور بیشتر در نقش ‌های جدی و فیلم‌های اکشن دیده شده است و سابقه زیادی در بازی در آثار کمدی ندارد، اما به تازگی به سمت ایفای نقش در فیلم های کمدی آمده است. او همیچنین در سال ۹۸ در فیلم کمدی «گیج‌گاه» ساخته عادل تبریزی نقش ایفا کرده است. اتفاق قابل توجه در این فیلم همبازی شدن جمشید هاشم‌پور با رضا عطاران و پژمان جمشیدی که تا به حال در فیلمی با آن‌ها همبازی نبوده اند، ترکیب بازیگران این فیلم سینمایی را تازه‌تر و متفاوت‌تر می‌کند.

 

کمدی های 99
کمدی های ۹۹

 

مجوز خروج

مجوز خروج اولین اثر کمدی کیارش اسدی‌زاده جلوی دوربین می‌رود. اسدی زاده در فیلم هایی که ساخته است، دو بار با دو بازیگر معروف پانته‌آ پناهی‌ها و الهام کردا همکاری داشته و در «مجوز خروج» نیز پس از فیلم «موج اف ام ردیف ۴۸» که البته هنوز اکران نشده است، دومین همکاری خود را با ستاره پسیانی و کاظم سیاحی تجربه می کند. ترکیب بازیگرانی همچون رضا کیانیان، پژمان جمشیدی، نازنین بیاتی، کاظم سیاحی و سروش صحت در کنار یکدیگردر «مجوز خروج»، ترکیب نسبتا جدیدی ساخته‌اند.

جالب توجه است که رضا کیانیان در سال‌های اخیر در سینمای کمدی حضور پررنگی نداشته است. همبازی شدن نازنین بیاتی با کیانیان، سروش صحت و پژمان جمشیدی باعث شده که ترکیب بازیگران فیلم متفاوت باشد.البته نازنین بیاتی قبلا در چند فیلم کمدی بازی کرده و او در ایفای نقش در فیلم کمدی دارای تجربه است. کاظم سیاحی قبلا در سریال «لیسانسه‌ها» و فیلم «جهان با من برقص»، با سروش صحت در مقام کارگردان همکاری داشته اما در «مجوز خروج» با او برای اولین بار همبازی می‌شود. قرار گرفتن این چهره‌ها در کنار یکدیگر باعث می‌شود از این ترکیب به عنوان ترکیبی متفاوت یاد کنیم.

کمدی های 99
کمدی های ۹۹