نظر صاحبان آثار درباره چگونگی برگزاری جشنواره فجر امسال!

به نقل از برنا، پس از خبرهای ضد و نقیضی که درباره برگزاری جشنواره فیلم فجر مطرح شد مسعود نجفی مدیر روابط عمومی این رویداد سینمایی در گفت‌وگویی تأکید کرد که نتیجه نهایی درباره برگزاری سی‌ونهمین جشنواره فیلم فجر ۱۵ آذر ماه اعلام می‌شود و در نهایت با برگزاری نشست دبیر سی‌ونهمین جشنواره فیلم فجر برگزاری این جشنواره با شرایطی خاص قطعی شد.

هر چند که گفته شده با فراهم شدن شرایط ممکن است فیلم‌ها برای مخاطبان عام نیز نمایش داده شوند، با توجه به شرایطی که شیوع ویروس کرونا رقم زده است و خطرات احتمالی درباره شیوع بیشتر این بیماری بعید است که سی‌ونهمین جشنواره فیلم فجر مثل سال‌های گذشته برگزار شود و امسال به طور قطع جشنواره‌ای بسیار محدود و کوچک‌تر از سال‌های گذشته خواهیم داشت.

سینمای ما امروز در برگزاری جشنواره‌ها به صورت آنلاین طی یک سال اخیر چند تجربه داشته که شاید در برگزاری بتوان این جشنواره‌ها را موفق دانست اما قطعاً بازخورد چندانی را که انتظار می‌رود از برگزاری جشنواره‌ها به صورت آنلاین شاهد نبودیم. از طرفی خطر پخش نسخه قاچاق فیلم‌های سینمایی سینماگران را از حضور در چنین جشنواره‌ای منع می‌کند و ممکن است سی‌ونهمین جشنواره فیلم فجر با حداقل فیلم‌های ممکن برگزار شود.

به هر حال در سال جاری برگزاری مهم‌ترین رویداد سینمایی سال با بایدها و نبایدهایی مواجه است که بسیاری از سینماگران مخالف برگزاری آن، برخی معتقدند که این دوره از جشنواره باید به صورت آنلاین برگزار شود و برخی به برگزاری حضوری به صورت محدود در شرایطی خاص اعتقاد دارند.
در گفت‌وگو با دو سینماگر که فیلمی آماده نمایش دارند، این موضوع را مورد بررسی قرار دادیم که در ادامه می‌خوانید:

بهمن کامیار: می‌توان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، در زمانی مناسب جشنواره فیلم فجر را برگزار کرد

کامیار تصریح کرد: برگزاری جشنواره به صورت آنلاین هم جذابیتی ندارد و اگر قرار است جشنواره برگزار شود بهترین اتفاق این است که به صورت حضوری با تغییراتی در جهت حفظ سلامت افراد در زمانی مناسب برگزار شود.

او افزود: در حال حاضر اگر وضعیت به همین شکل باشد قطعاً امسال امکان برگزاری جشنواره فجر وجود ندارد و می‌توان جشنواره را به زمان دیگری موکول کرد. ممکن است پس از عید نوروز اوایل سال ۱۴۰۰ شرایط کمی بهتر از امروز باشد و استثنائاً می‌توان بخش ملی و بین‌المللی این دوره از جشنواره را مثل چند سال پیش همزمان با هم برگزار کرد.

این تهیه‌کننده در ادامه خاطرنشان کرد: از طرفی بسیاری از فیلم‌هایی که پروانه ساخت گرفته‌اند به دلیل مساعد نبودن شرایط و تعطیلی اجباری پروژه‌ها هنوز به مرحله تولید نرسیده‌اند یا در میانه راه متوقف شده‌اند. اگر زمان برگزاری جشنواره را به زمان بعد‌تری موکول کنند امکان آماده شدن فیلم‌های بیشتری برای حضور در این رویداد سینمایی فراهم می‌شود.

نظر صاحبان آثار درباره چگئنگی برگزاری جشنواره فجر امسال

تهیه‌کننده فیلم سینمایی «در وجه حامل» درباره برگزاری جشنواره فیلم فجر به صورت آنلاین گفت: برگزاری جشنواره به صورت آنلاین برای صاحبان آثار بسیار خطرناک است، نمی‌دانم مسئولان برگزاری جشنواره می‌توانند زیرساخت این را فراهم کنند که فیلم‌ها به سرقت نروند یا خیر اما اگر قرار است فیلم‌ها در بستر اینترنت نمایش داده شوند باید تضمینی وجود داشته باشد. اگر فرض را بر این بگذاریم که این بستر فراهم می‌شود به نظر من باز هم جشنواره آن شور و حال و جذابیت لازم را نخواهد داشت. فیلم دیدن در جشنواره در سالن سینما، در کنار مخاطبان و ایجاد بحث و تبادل نظر در فضای جشنواره است که جذابیت دارد و حذف این مسائل از این رویداد جذابیت آن را به حداقل می‌رساند.

او افزود: در برگزاری آنلاین جشنواره ارزش‌های فنی و هنری بسیاری از فیلم‌ها نادیده گرفته می‌شود. اگر قرار باشد سی‌ونهمین جشنواره فیلم فجر با این شرایط به صورت آنلاین حضور داشته باشد بعید می‌دانم با مخاطراتی که وجود دارد فیلمم را به جشنواره بفرستم.

این کارگردان در پایان اظهار داشت: احتمالاً فیلم سینمایی «زمستان بود» تا زمان برگزاری جشنواره آماده نمایش می‌شود اما تولید فیلم «یک بغل دریا» به کارگردانی خودم را به دلیل شرایطی که وجود دارد تعطیل کرده‌ایم و قطعاً تا زمان برگزاری جشنواره آماده نخواهد شد.

بیشتر بخوانید:
حضور ۱۲ مستند روایت فتح جشنواره «سینماحقیقت»