فیلم تاوان دارای ژانر رمانتیک و درام است که به کارگردانی جو رایت ساخته شده است.این فیلم محصول مشترک کشور فرانسه و بریتانیاست که در سال ۲۰۰۷ به نمایش درآده است.فیلم‌نامه این فیلم توسط کریستوفر همپتون بر اساس رمانی به همین نام اثر ایان مک‌یوون نوشته شده است.از افتخارات فیلم تاوان این است که از تحسین شده‌ترین فیلم‌های سال ۲۰۰۷ می‌باشد که نامزد و برنده جوایز زیادی مثل جایزه گلدن گلوب و جایزه بفتا شد.همچنین تاوان نامزد هفت جایزه اسکار از جمله بهترین فیلم، بهترین فیلم‌نامه اقتباسی و بهترین بازیگر نقش مکل زن برای سورشا رونان بود، اما در نهایت موفق شد تنها جایزه اسکار بهترین موسیقی را دریافت کرده است.

بازیگران فیلم عبارتند از : جیمز مک‌آووی،کیرا نایتلی،سورشا رونان،ونسا ردگریو،رامالا گری،بندیکت کامبربچ،پاتریک کندی،نیل مسکل،برانسن وب.

خلاصه فیلم :

داستان فیلم در سال ۱۹۳۵ اتفاق می افتد و درباره دختری سیزده ساله است به نام بوریونی تالیس و خانواده‌اش که در آسایش و آرامش در خانه بسیار بزرگی زندگی می‌کنند.او قصد دارد تا تبدیل به نویسنده خوبی شود. در دنیای دخترانه بوریونی پسر خدمت کار خانه، رابی، نقش قهرمان و ناجی او را دارد. روزی به هنگام گردش در باغ خواهرش سیسیلیا را در آغوش رابی پسر یکی از خدمتکاران می‌بیند و از روی ساده دلی او را به گناه ناکرده متهم می‌کند. رابی به زندان می‌افتد و در زندان …