بررسی فیلم آشغال های دوست داشتنی

فیلم آشغال های دوست داشتنی به کارگردانی و فیلمنامه‌نویسی و تهیه کنندگی محسن امیر یوسفی است.

بازیگران فیلم آشغال های دوست داشتنی:

شیرین یزدان بخش، حبیب رضایی، هدیه تهرانی، صابر ابر، شهاب حسینی و …

هرچند اکران فیلم «آشغال‌های دوست‌داشتنی» در اواخر سال ۹۷ شروع شد اما اکرانش تا اواخر ۹۸ ادامه داشت. این فیلم، با اینکه چندسالی توقیف بود اما همچنان فیلمی تازه به حساب می‎‌آید و موضوع آن نه‌تنها کهنه نشده است بلکه بسیار متناسب با شرایط امروز است. فیلم، در مورد زنی است که گفت و گوی خیالی چهار، شخصیت دیگر را می‌شنود. محسن امیریوسفی در فیلم «آشغال‌های دوست‌داشتنی» با فرمی جذاب به بیان دیدگاه‌ها و عقاید مختلف موجود در جامعه می‌پردازد.

نکته جالب توجه فیلم، این است که کارگردان نمی‌خواهد نتیجه‌گیری کند و بگوید این دیدگاه بد است یا این دیدگاه خوب است. امیریوسفی در این فیلم، فقط دیدگاه‌های گوناگون را بیان می‌کند و از مخاطب دعوت می‌کند تا فکر کند. بازی‌های این فیلم همگی خوبند ولی بازی شیرین یزدان‌بخش بیشتر از سایر به چشم می‌آید. شیرین یزدان‌بخش به‌عنوان نقش اول فیلم، کسی است که مخاطب با او همراه می‌شود و دیدگاه‌های مختلف را می‌شنود. فیلم «آشغال‌های دوست داشتنی» اواخر سال ۹۷ اکران شد ولی یکی از مهم‌ترین فیلم‌هایی بود که امسال روی پرده سینماها بود.

بررسی فیلم آشغال های دوست داشتنی

محسن امیریوسفی کارگردانیست که در فیلم هایش سعی می‌کند حرف‌های ویژه‌ای بزند وهمین ویژگی او باعث شده تا سه فیلم سینماییش هر سه توقیف شوند. (خواب تلخ)، (آتشکار) و (آشغال‌های دوست داشتنی) هرسه توقیف شدند. البته فیلم (آتشکار) او بعد از مدتی رفع توقیف شد.خوشبختانه فیلم آخر این کارگردان نیز بعد از سال‌ها توقیف بودن بالاخره رفع توقیف شد.

فیلمساز فرم جالبی را برای بیان محتوای فیلمش در نظر گرفته. منیر زنی تنهاست و دچاردلهره میشود و در چنین شرایطی با عکس عزیزان خود حرف میزند و مخاطب که با زاویه دید منیر به وقایع می‌نگرد تمام این گفت وگوها را میشنود.

داستان فیلم آشغال های دوست داشتنی

شخصیت اصلی فیلم، زنی مسن بنام منیر است که در تاریخ معاصر ایران(از۱۳۱۰تا۱۳۸۸) حوادث زیادی را تجربه کرده است وخاطرات زیادی را از این حوادث یدک می‌کشد. جالبی داستان جاییست که می‌فهمیم پسر منیر(امیر) شهید شده و کوچه آن‌ها را به نام او گذاشته‌اند ولی برادر منیر(منصور) در دهه شصت به دلایل سیاسی اعدام شده و برای همین تلفن خانه او شنود می‌شود و (رامین) پسردیگر منیر بخاطر همین موضوع نتوانسته به دانشگاه برود و برای همین مهاجرت کرده. این تضادی که در فیلم برای منیر وجود دارد به نوعی بیانگر تضاد موجود در جامعه امروز ماست. فردی محبوب است و مدتی بعد منفور می‌شود. حتی کم نیستند افرادی که در جامعه امروز بخاطر گذشته خانواده خود به چشم بد به آن‌ها نگاه می‌شود.

در جایی از فیلم دیالوگ‌هایی با این مضمون بیان می‌شود: صابر ابر می‌گوید ما فقط یه قابیم روی طاقچه و شهاب حسینی می‌گوید حداقل شما روی طاقچه‌این. این دیالوگ بیان می‌کند که بخشی از تاریخ را می‌خواهند حذف کنند. همانطور که خود منیر در انتهای فیلم قاب عکس منصور( شهاب حسینی )را حذف می‌کند.

بررسی فیلم آشغال های دوست داشتنی

وقتی منیر شروع می‌کند و به دنبال وسایل مورددار در خانه می‌گردد تا آن‌ها را دور بیاندازد مخاطب میبیند که همه شخصیت‌های داستان حتی پسرشهید منیر و حتی خود منیر هم چیزهایی برای دور انداختن دارند و نویسنده با این نکته به مخاطب بیان می‌کند که هیچکدام از شخصیت ها معصوم نیستند و هریک در گذشته خود کارهایی کرده‌اند که باید پنهان بماند. این نکته هم از نکات مثبت فیلم است که به مخاطب بیان می‌کند هرانسانی ممکن است چیزهایی برای پنهان کردن داشته باشد.

 

بررسی فیلم آشغال های دوست داشتنی

از پایان فیلم هم می‌شود این برداشت را کرد که منیر در می یابد شاید درون دیگر خانه‌ها هم چنین خاطراتی وجود داشته باشد و ارزش ندارد که گذشته را نابود کند اما دیر می‌شود و حسرتی بزرگ برای او می‌ماند و این حسرت چیزی نیست جز حسرت نابود شدن خاطرات گذشته .

فیلم (آشغال‌های دوست داشتنی)فیلمیست که ایده‌ای بسیار جذاب دارد و کارگردان هم تمام سعی خود را کرده تا ایده جذاب خود را به فیلمی جذاب تبدیل کند که تا حدزیادی هم موفق شده. این فیلم با وجود سال‌های زیادی که توقیف بوده اما هنوز فیلمی تازه به حساب می‌آید و ارزش دیدن را دارد.